Wybór oferty kredytowej

Tylko nieliczni młodzi ludzie mogą poszczycić się swoim szczęściem z posiadania własnego mieszkania. Mieszkanie takie zazwyczaj jest podarunkiem od rodziców. Lecz czasem bywa i tak, że ktoś będąc w młodym wieku w błyskawicznym tempie wzbogaci się o wystarczającą sumę pieniędzy. I za zarobione pieniądze kupi mieszkanie lub wybuduje dom.

Różne formy kredytu hipotecznego

Jednak dzieje się to na zasadzie wyjątku. Zdecydowana większość rodzin pragnących własnego domu decyduje się na kredyt hipoteczny. Czym jest kredyt hipoteczny ? Jest długoterminowym kredytem, którego zabezpieczeniem jest tak zwana hipoteka. Jest ona ustanowiona na rzecz banku kredytującego na prawie użytkowania wieczystego. Kredyt hipoteczny może dotyczyć różnego rodzajów kredytów. Może to być kredyt mieszkaniowy, kredyt hipoteczny budowlany, pożyczka hipoteczna, kredyt konsolidacyjny.

Sprawdź, również słowniczek pojęć kredytowych i zobacz rodzaje kredytów, oferowanych przez banki.

Jaki bank wybrać, by znaleźć najlepszą ofertę kredytową

Powstaje pytanie, jaki bank wybrać ? I jakie trzeba spełnić warunki, aby otrzymać kredyt hipoteczny ? Banków udzielających kredyty hipoteczne jest wiele. Lecz chcąc uzyskać kredyt w każdym z nich trzeba spełnić podobne warunki. Po pierwsze trzeba udowodnić, że będzie stać na spłacanie długu. Czyli udowodnić swoją zdolność kredytową. Oczywiście nic na słowo, wszystkie dochody muszą być udokumentowane. Czyli to, ile się zarabia. Następną sprawą jest przedstawienie umowy o pracę i najlepiej na czas nieokreślony. Bardzo ważną rzeczą jest też posiadanie swojego kapitału, gdyż wkład własny jest często wymagany. Trzeba posiadać 20 % wkładu własnego ogólnej wartości nieruchomości, aby uzyskać 80 % pożyczki hipotecznej. Aby uzyskać kredyt hipoteczny trzeba zaręczyć swoim majątkiem obecnym i przyszłym, oraz swoim dochodem obecnym i przyszłym. Lecz bank nie może w razie niepowodzenia żądać więcej niż wynosi wartość hipoteki.