Wniosek kredytu hipotecznego – na co zwrócić uwagę?

Każdy wniosek kredytu hipotecznego – niezależnie od sytuacji Klienta – jest dokumentem dość skomplikowanym i złożonym. Nic więc dziwnego, że wielu potencjalnych kredytobiorców popełnia szereg błędów przy jego wypełnianiu. Niestety bardzo często skutkują one odrzuceniem wniosku.

Wniosek kredytu hipotecznego wypełnij zgodnie z prawdą

Wniosek kredytu hipotecznego zawsze trzeba wypełnić zgodnie z prawdą. Jakiekolwiek przekłamania, dotyczące na pozór nieistotnych faktów, mogą zmniejszyć naszą wiarygodność kredytową i tym samym być powodem do odrzucenia wniosku. Podczas wypełniania wniosku zawsze należy uwzględniać nawet najmniejsze zobowiązania, które (teoretycznie) nie powinny wpłynąć na decyzję banku. Dzięki temu stajemy się wiarygodni w oczach kredytodawcy, co oczywiście przedkłada się na naszą korzyść. Szczególnie, że bank i tak dokładnie sprawdzi naszą historię kredytową w BIK i KRD. Zobacz od czego zależy dobra historia kredytowa.

Brak luk we wniosku

Wniosek kredytu hipotecznego powinien być zawsze wypełniony w całości. Jeśli nie podamy dokładnie wszystkich informacji, bank może to potraktować (niezależnie od naszych intencji) jako chęć zatajenia prawdy. Dlatego po zakończeniu wprowadzenia wszystkich danych, najlepiej jeszcze co najmniej kilka razy sprawdzić wniosek i jego zawartość. W ten sposób uda się nam wyłapać błędy, które mogliśmy na nim pozostawić. Na podstawie wszystkich podanych informacji bank wykonuje analizę naszej zdolności kredytowej. Dlatego też tak istotne jest podanie we wniosku, nie tylko naszych dochodów lecz również wszystkich wydatków.

Kilka wniosków to nie problem, ale…

Jednorazowo można składać kilka wniosków (do różnych banków), aczkolwiek zawsze trzeba pamiętać, że ich nadmiar może skutecznie utrudnić pozyskanie kredytu. Zaleca się, by jednorazowo składać maksymalnie 3 wnioski. Najlepiej poprosić wtedy o pomoc doradcę kredytowego, który pomaga potencjalnym kredytobiorcom w sporządzeniu wniosku i uzyskaniu kredytu o jak najlepszych parametrach.

Reasumując, wnioskowanie o kredyt hipoteczny to proces skomplikowany, zawiły i czasochłonny. Jednak w zamian (jeśli decyzja jest pozytywnie rozpatrzona) uzyskuje się dostęp do kredytu, w ramach którego możemy zakupić nawet bardzo dużą i wymarzoną nieruchomość.

Sprawdź również informacje na temat umowy kredytu hipotecznego.