Wkład własny a koszt kredytu hipotecznego

Każdy kredyt hipoteczny wymaga wpłacenia określonego wkładu własnego. Oczywiście jego wartość nie jest jasno ustalona przez ustawodawcę, lecz przez bank. Co więcej, jego wpłacenie w odpowiedniej wysokości, pozwala zmniejszyć koszt kredytu hipotecznego nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Lepiej wcześniej, niż później?

Teoretycznie wszystko to jest oczywiste. Niestety, sytuacja na polskim rynku nieruchomości wcale nie nastraja optymizmem. Zwłaszcza, że koszt miesięcznego wynajmu domu, lub mieszkania, wynosi (mniej więcej) tyle samo, co wysokość miesięcznej raty kredytu hipotecznego na analogiczną kwotę. W praktyce, zebranie odpowiednio dużego wkładu własnego może nie być proste. Z kolei przedłużający się okres najmu sprawia, że ponosimy koszty, których wcale nie musielibyśmy ponosić. Zobacz jak koszt kredytu hipotecznego jest zależny od jego spłaty.

Czas wyjść z domu!

Powyższa zasada dotyczy sytuacji, w której osoby wcześniej wynajmują dom, by następnie kupić inny, tym razem na własność. Jeśli jednak przed zakupem nowego domu mieszkamy z rodzicami, jesteśmy na bardzo dobrej pozycji, by ów wkład własny zaoszczędzić. Z finansowego punktu widzenia, bardziej będzie się nam opłacać późniejsze „wyjście na swoje”, gdyż zmniejszymy w ten sposób koszt kredytu hipotecznego. Sprawdź podstawowe informacje o kredycie hipoteczny.

O jakich kwotach mowa?

Oczywiście sama różnica kwotowa w ogólnym koszcie kredytu jest trudna do obliczenia. O wiele łatwiej będzie nam wyliczyć, jak duży wkład własny warto wprowadzić do kredytu. Załóżmy, że zaciągamy zobowiązanie o wartości 300 tysięcy złotych. Jeśli podwyższymy nasz wkład z 30 tysięcy, do 75 tysięcy, uzyskamy znacznie niższy koszt kredytu hipotecznego. Tak jak było to wspomniane wcześniej, różnice w obydwu wartościach mogą sięgnąć nawet 30 – 40 tysięcy złotych w skali okresu kredytowania. Więcej informacji w artykule zakup mieszkania a wkład własny. Możesz również sprawdzić czy można wziąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego.

Podsumowując, wkład własny to czynnik, dzięki któremu najłatwiej zmniejszyć koszt kredytu hipotecznego. Niestety, jego zebranie jest o wiele trudniejsze, pomijając fakt, że zawsze warto mieć swoje dodatkowe oszczędności.