Umowa kredytu hipotecznego – jakie warunki trzeba spełnić

Mało kto w obecnych czasach jest w stanie kupić sobie za gotówkę dom czy mieszkanie. Najczęściej do tego celu zaciągany jest kredyt hipoteczny, który w całości zostaje przeznaczony na zakup wymarzonych „czterech kątów”. Jednak umowa kredytu hipotecznego musi spełniać określone warunki, z którymi kredytobiorca powinien się zapoznać.

Umowa kredytu hipotecznego – najważniejsze warunki

Aby umowa kredytu hipotecznego zaczęła obowiązywać muszą być spełnione określone warunki. W większości banków są one takie same, jednak mimo to należy się z umową szczegółowo zapoznać, gdyż obowiązywać ona będzie przez cały okres kredytowania. W umie kredytu hipotecznego są opisane wszystkie warunki kredytowania, których należy przestrzegać by bank nie rozwiązał z nami umowy. Są to przede wszystkim:

  • wysokość raty kredytu jaką trzeba spłacać;
  • rodzaj rat kredytowych na jakie się zdecydowaliśmy;
  • dokładny harmonogram kredytu hipotecznego;
  • warunki, które trzeba spełnić jeśli będziemy musieli zmienić zasady kredytowania lub starać się o zawieszenie spłaty kredytu.

By móc podpisać z bankiem umowę kredytowa, należy dostarczyć odpowiednich dokumentów. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule – Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania kredytu. Jeśli nieruchomość jest zakupem z rynku wtórnego niezbędne jest dostarczenie aktu notarialnego. Jeśli jednak mieszkanie będziemy kupować od dewelopera należy okazać umowę podpisaną z deweloperem. W przypadku starania się o kredyt hipoteczny na budowę domu konieczne jest dostarczenie pozwolenie na budowę.

Czy konieczny jest zakup innych produktów banku?

Często umowa kredytu hipotecznego wiązana jest z różnymi ofertami i promocjami banku. Niekiedy można w ten sposób obniżyć jego marżę, a czasami jest to konieczność. Najczęstszymi ofertami jest założenie konta bankowego, wzięcie karty kredytowej czy też ubezpieczenia.Coraz częściej samo założenie rachunku rozliczeniowego nie wystarczy i bank wymaga, aby aktywnie z niego korzystać, tzn. co miesiąc muszą pojawiać się na nim wpływy w określonej kwocie. Bardzo ważne jest też wzięcie ubezpieczenia kredytu. W ten sposób bank zabezpiecza się na wypadek śmierci lub utraty stałej pracy przez kredytobiorcę. W przypadku kredytu długoterminowego bank często wymaga wykupienia ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków takich jak zalanie mieszkania chociażby.