Kupujemy mieszkanie – o czym trzeba pamiętać

Zakup mieszkania to bardzo trudne zadanie. Każda osoba, która chce kupić mieszkanie musi zmierzyć się z wieloma dylematami. Pierwszym problemem jest odpowiedź na pytanie, czy mieszkanie powinno pochodzić z rynku pierwotnego czy też wtórnego. Obie opcje mają swoje zalety i wady.

Decydując się na mieszkanie od dewelopera możemy urządzić je w pełni według naszych upodobań. Godzimy się jednak zazwyczaj na długie i uciążliwe dojazdy do pracy. Mieszkania z rynku wtórnego są dostępne również w centrach miast i dzielnicach mocno zurbanizowanych. Wadą używanego mieszkania może być jednak stan techniczny.

Jeżeli powyższy problem mamy już rozwiązany to należy zastanowić się skąd weźmiemy pieniądze na zakup mieszkania. Chyba mało kto z nas dysponuje na tyle dużymi zasobami finansowymi, aby móc zapłacić za mieszkanie jednorazowo. Dlatego niezbędny będzie kredyt hipoteczny. Pomocna może okazać się internetowa porównywarka kredytów. Warunki kredytów hipotecznych są w każdym z banków różne. Ciężko zapoznawać się z każdą z ofert z osobna. Dzięki porównywarce możemy oszczędzić mnóstwo czasu.

Trzeba mieć na uwadze to, że będziemy musieli spłacać ratę kredytu hipotecznego co najmniej przez kilkanaście lat. Warto przygotować sobie więc jakiś plan awaryjny chociażby na wypadek utraty pracy czy innych zdarzeń losowych. Dobrze też postarać się o jak największy wkład własny. Dzięki takiej operacji możemy pokusić się o ograniczenie okresu spłaty kredytu. Rata w takim wypadku może okazać się co prawda nieco wyższa, jednak w ostatecznym rozrachunku koszty kredytu hipotecznego będą znacznie niższe i mniej dolegliwe.

Podsumowując, każdy kredyt stanowi dla przeciętnego zjadacza chleba duże wyzwanie. Nie inaczej jest z kredytem mieszkaniowym. W tym przypadku wyzwanie jest równie wysokie jak skala przedsięwzięcia. Jednak, gdy przygotujemy się do jego wzięcia to możemy zmniejszyć niedogodności w sposób znaczący.