Kalkulator odsetek hipotecznych – jak z niego korzystać

Kalkulator odsetek hipotecznych to proste narzędzie online, które pozwala Ci na uzyskanie informacji na temat tego ile w rzeczywistości będzie kosztował Cię kredyt hipoteczny. Musisz podać w nim dane na podstawie, których uzyskasz wiarygodne informacje. Jakie to dane? Co musisz wiedzieć zanim skorzystasz z kalkulatora?

Kwota kredytowania

To kwota, którą chcesz pożyczyć z banku. Mówiąc prościej – jest to kwota, która dzieli Cię od Twojej wymarzonej nieruchomości. Kwota kredytowania jest niższa niż cena mieszkania, bo musisz też mieć swój wkład własny. W zależności od banku jego dolny pułap może mieścić się między 10 a 20%. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Zakup mieszkania a wkład własny.

Prowizja

Każdy kredyt jest obarczony prowizją. Jest to pewien odsetek od pożyczonej kwoty. Jeśli prowizja jest rozbita na części to dolicza się ją do miesięcznych rat. W takim wypadku musisz ją umieścić w kalkulatorze odsetek hipotecznych.

Oprocentowanie kredytu

To najważniejsza informacja na temat kredytu hipotecznego. Od ich wysokości zależy to ile pieniędzy będziesz musiał oddać. Każdy bank oferuje inne oprocentowanie. Właśnie nim konkurują między sobą. Jaki będzie koszt kredytu zależnie od oprocentowania możesz sprawdzić dzięki kalkulatorom kredytu hipotecznego.

Okres kredytu

W przypadku kredytów hipotecznych mówimy o dość długich okresach spłaty. Mogą one wynosić nawet 35 lat. Musisz się jednak liczyć z tym, że im dłuższy okres spłaty tym wyższy będzie całkowity koszt kredytu. Musisz pamiętać, że kredyt hipoteczny to zobowiązanie na długie lata. W związku z tym, musisz się dobrze zastanowić, czy będziesz w stanie go spłacać. Więcej na temat jak okres kredytowania wpływa na wysokość naszego kredytu znajdziesz w artykule Koszt kredytu hipotecznego a forma jego spłaty.

Niedoceniona wartość w kalkulatorze odsetek hipotecznych – rodzaj rat

Kredyty hipoteczne mogą też różnić się rodzajem spłacanych rat. Mogą to być raty stałe lub malejące. W wielu przypadkach raty malejące są bardziej opłacalne. Ich spłata może być uciążliwa na początku okresu spłaty. Raty wtedy są wyższe. Z czasem jednak ich kwota jest coraz niższa. W każdej następnej racie spłaca się mniej odsetek, co sprawia że końcowa kwota jest po prostu niższa.