Jaki kredyt mieszkaniowy dla studenta?

Wiele osób z małych miejscowości przeprowadza się do największych miast w Polce na okres studiowania. Nierzadko nie powracają one do miejscowości rodzinnych. Koszty wynajmu cały czas rosną. O mieszkaniu mogą pomarzyć jedynie nieliczni. Zdecydowana większość wynajmuje pokój, a nawet miejsce w pokoju. Nie jest to ani wygodne, ani tanie. Pamiętajmy, że przez lata wydamy ogromną ilość gotówki. Być może korzystniejszym rozwiązaniem będzie zakup własnego lokum. Kredyt na nowe mieszkanie jest dostępny również dla studentów. Liczba ofert jest na tyle duża, że nie będziemy mieć problemu ze znalezieniem czegoś odpowiedniego dla siebie.

Całkowity koszt kredytu

Planując kredyt mieszkaniowy należy przeanalizować wszystkie dostępne oferty. Pamiętajmy, że dynamicznie zmieniają się one w czasie. Nie należy więc podejmować zbyt pochopnej decyzji. Pierwszym krokiem jest określenie, jakie mieszkanie nas interesuje. Powinniśmy oszacować jego wartość, dzięki czemu będziemy mogli określić preferowaną kwotę kredytu, Następnie porównajmy oferty kilku różnych banków. Wiąże się to zwykle z uzupełnieniem ankiet znajdujących się na oficjalnych stronach.

Kluczowe znaczenie ma całkowity koszt kredytu. Oczywistym jest, że im jest on niższy, tym lepiej. Nie zapominajmy, że to nie tylko odsetki oraz prowizja banku. To również koszt wpisu do Księgi Wieczystej, czy też podatek PCC. Być może warto jest skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy finansowego, który wskaże nam najkorzystniejsze rozwiązanie. Inną opcją jest skorzystanie z odstępnych w internecie kalkulatorów kredytu hipotecznego.

Wycena oraz ubezpieczenie nieruchomości

Nie zapominajmy, że niektóre banki wymagają przeprowadzenia wyceny nieruchomości. Jest to koszt na poziomie kilkuset, a nawet kilku tysięcy złotych. Z tego względu dobrze jest go uniknąć. Ponadto może okazać się, że konieczne będzie wykupienie ubezpieczenia. Warto więc sprawdzić, czy jest ono dobrowolne, czy obowiązkowe. Ubezpieczenie nieruchomości może kosztować nawet dziesięć tysięcy złotych lub więcej.

Zobacz również o czym jeszcze trzeba pamiętać kupując mieszkanie.

Kredyt mieszkaniowy dla studenta

Osoby młode starające się o kredyt hipoteczny muszą pamiętać, że mogą mieć zbyt niską zdolność kredytową i bank nie przydzieli im kredytu. Dlatego warto pomyśleć o wyborze np. tańszej oferty mieszkaniowej z rynku wtórnego. Innym rozwiązaniem jest zaciągniecie kredytu na mieszkanie z rodzicami. Dodatkowy kredytobiorca a dobrej historii kredytowej i zarobkach na pewno zwiększą zdolność kredytową. Zobacz jak jeszcze można poprawić swoją zdolność kredytową.