Jak zweryfikować najemcę?

Mieszkanie na wynajem to ciągle jedna z najlepszych lokat kapitału. Gdy trafimy na dobrego najemcę, pieniądze co miesiąc wpływają na konto bez żadnego wysiłku z naszej strony.

Decyzja o tym, czy powierzymy danej osobie swoje mieszkanie zapada zwykle po jednym, najwyżej dwóch spotkaniach. Trudno trafnie ocenić z kim się ma do czynienia. Jest mnóstwo osób, które dbają o wynajęte mieszkanie, płacą na czas i nie przeszkadzają sąsiadom. Ale bywa też odwrotnie. Patowa sytuacja z najemcą to nerwy, stracony czas i sporo straconych pieniędzy.

Po pierwsze – zaufaj intuicji

Jeśli czujesz, że z daną osobą mogą być problemy – zwykle faktycznie będą. Jeśli ktoś robi na tobie wrażenie solidnego, spokojnego i krystalicznie uczciwego, na ogół się nie zawiedziesz. Ale nawet gdy pierwsze wrażenie jest świetne, warto delikwenta sprawdzić dodatkowo.

Po drugie – zaufaj informacjom

Masz prawo zadawać pytania. Zapytaj gdzie pracuje i czym się tam zajmuje, gdzie teraz mieszka i dlaczego chce się wyprowadzić. Dowiedz się, czy ma coś przeciwko temu, że zweryfikujesz jego odpowiedzi. Poproś o numer do właściciela poprzedniego mieszkania – nie ma nic niewłaściwego w tym, że zapytasz, jak ocenia najemcę. Sprawdź pracodawcę – zadzwoń na recepcję i poproś do telefonu pana Jana Kowalskiego, informatyka.

Jeśli potwierdzi, że Kowalski pracuje na tym stanowisku, po prostu rozłącz się. Sięgnij też do social mediów: Facebooku, Instagramie, LinkedIn. W połączeniu ze zdobytymi już informacjami dadzą ci całkiem dobre wyobrażenie z kim masz do czynienia.