Co analizować decydując się na ofertę kredytu hipotecznego

Przed wzięciem kredytu hipotecznego absolutnie nie warto być zielonym w tym temacie. To naprawdę jedna z większych decyzji finansowych w życiu – kredyt zaciąga się na bardzo dużą kwotę na wiele lat. Warto zatem się odrobinę do edukować, zanim zapadnie decyzja o podpisaniu umowy z konkretnym bankiem.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Mówi się, że kredyt hipoteczny to jeden z tańszych kredytów na rynku, szczególnie w porównaniu z ofertami banków dotyczących mniejszych kredytów i pożyczek. Tam oprocentowanie może wynosić nawet kilkanaście procent. W przypadku kredytu hipotecznego jest ono mniejsze, jednak pod uwagę brana jest naprawdę bardzo wysoka kwota. Analizując oprocentowanie kredytu hipotecznego trzeba wziąć zatem pod uwagę przeciętną marżę banku – to ten parametr, którym banki mogą bardzo manipulować w zależności od klienta. Należy wybierać bank z najmniejszą możliwą marżą, która czasami może być zmniejszona na przykład wtedy, gdy klient zdecyduje się na jakiś dodatkowy produkt.

RRso czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania

Długi bardzo ważny parametr to wskazywana przez bank RRSO czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Może się ona różnić na przestrzeni lat, bo składają się na nią różne elementy. Warto zatem mieć świadomość tego, że i nasza rata kredytu może na przestrzeni lat się zmieniać. Czasami, czy dobrym parametrze jakim jest WIBOR, rata może pójść mocno w dół. Czasami może też niestety poszybować w górę. Decydując się na ofertę banku warto zatem dokładnie przeanalizować jej założenia, a także dopytywać o wszystkie nieznane szczegóły, prosząc o dokładną symulację spłaty raty kredytu. To właśnie dokonana symulacja może być ostatecznym argumentem przemawiającym za tym, na który kredyt się zdecydujemy. Decyzji nigdy nie należy podejmować pochopnie, bo dotyczą zobowiązania na wiele lat.