Jak przygotować się do negocjacji z bankiem przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego

Czy przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego można w jakikolwiek sposób przygotować się do negocjacji z bankiem? Na początek warto wyjaśnić – to my jesteśmy stroną zainteresowaną tym, by bank udzielił nam kredytu nawet na 30 lat na bardzo wysoką kwotę. Z drugiej zaś strony – to właśnie dzięki takim klientom banki zarabiają najwięcej. Warto zatem znać swoją realną pozycję podczas negocjacji parametrów kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny – porównanie ofert na rynku

Starając się o przyznanie kredytu hipotecznego dobrze jest zgłosić się przynajmniej do dwóch lub trzech banków. Aby z gąszczu ofert wybrać rzeczywiście najlepsze, dobrze jest też skorzystać z usług niezależnego doradcy kredytowego. To on, znajdujące nasze finanse określi wstępną zdolność kredytową i wybierze takie oferty banków, które będą najbardziej realne lub korzystne. W przypadku średniej sytuacji finansowej, zaciągnięcie kredytu hipotecznego może być realne na przykład w banku, który z reguły ma droższe kredyty ( na przykład ze względu na wyższą marżę). Po wstępnym porównaniu ofert kredytów, warto wybrać się do dwóch lub trzech banków i tam złożyć swoje dokumenty.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Oferty banków z pewnością będą się różnić, co jest związane między innymi z proponowanym oprocentowanie kredytu hipotecznego przez dany bank. Na ten parametr składa się zaś wspominana już wcześniej marża, oraz WIBOR, który nie jest ustalany przez bank. Co zatem podlega negocjacjom z bankiem? Marża. Może być ona odrobinę niższa lub wyższa – konkretne propozycje są tak naprawdę przekazywane przez pracownika banku, jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej. Jeżeli klienci podczas rozmowy z konsultantem stwierdzą, że w innym banku otrzymali bardziej korzystną propozycję, jest szansa na to, że zaproponuje on niższą marżę.